WIELKA FATRA lato 2023
Ploska (1535 m n.p.m.), po Polsku "Płaska", to jeden z najwyższych i najciekawszych szczytów w Wielkiej Fatrze. Właściwie określenie szczyt nie bardzo tu pasuje, bowiem Ploska to wielka kopuła o płaskim wierzchołku i łagodnie opadających zboczach. Zupełnie inna niż otaczające ją szczyty. A co ciekawsze, Ploska jest najbardziej lawiniastym szczytem w całej Słowacji ! Nie Tatrzańskie szczyty, a właśnie Ploska wyzwala najwięcej lawin w roku. Jeśli spojrzeć na jej sylwetkę np. z pobliskiego Rakitova, to wszystko staje się jasne - jej zbocza stromieją wraz ze spadkiem wysokości, licząc od wierzchołka. A niewielkie kotły polodowcowe, a właściwie nisze niwalne uwalniają całe serie lawin w zimie. Wystarczy spojrzeć na drugie zdjęcie poniżej i wszystko jasne.
Ploská leży w środkowej części Wielkiej Fatry, w jej grzbiecie głównym, pomiędzy szczytami Čierny kameň i Chyžky. W kierunku północno-wschodnim przez Sedlo Ploskej i Čierny kameň biegnie od niej wielki i długi grzbiet, tzw. "liptowski" z Rakytovem i Smrekowicą, w kierunku południowo-zachodnim dalsza część głównego grzbietu, tzw. Halna Fatra do szczytu Krížna i dalej. Ploská jest też zwornikiem dla bocznego, północno-zachodniego grzbietu z Borišovem. Grzbiet ten oddziela dwie doliny: Belianską (Belianska dolina) i Necpalską (Necpalská dolina). Pomiędzy Ploską a Borišovem odgałęzia się od niego jeszcze jeden długi grzbiet tzw. "turczański" z Lyscem i Klakiem. Jest więc to nie tylko jeden z najwyższych ale też jeden z głównych szczytów w Fatrze.
Ploská zbudowana jest w większości ze stosunkowo miękkich marglistych łupków z okresu dolnej kredy i taka budowa czyni ją mniej odporną na wietrzenie od otaczających ją szczytów. Z tego też powodu jej wierzchołek jest zupełnie płaski.
Widok z płaskiego = ploska wierzchołka Ploski na zgrabny w kształtach szczyt Boriszov (1510 m n.p.m.). Czerowna plamka pod kopułą szczytu to schronisko Chata pod Boriszovem. Jedno z nielicznych schronisk w tych górach
Ploska widziana z Rakitova. Doskonale widoczne nisze niwalne - zaczątki niewykształconych kotłów polodowcowych
Panorama w kierunku centralnej części Wielkiej Fatry
A oto widok na Ploskę i sąsiedni Boriszov z wierzchołka Rakitova. Kliknij aby powiększyć
Stary kamieniołom i skałka Igła Praczłowiek - dolinka w Revucach
Revuce i ujście Suchej Doliny
Zachodnie ramię Zvolenia
Widziane z żółtego szlaku na Ploskę - Czerny Kamen i Rakitov
Smrekovica - wysoki szczyt na skraju Wielkiej Fatry
Wyżej i niżej Czerny Kamen - szczyt niedostępny dla turystów
Piękny Rakitov widziany z żółtego szlaku na Ploskę, z grzbietu Mogury
Wieś Revuce i Smrekovica u ujścia doliny
Wyżej i niżej - pierwszy widok na Ploskę
Podejście na Sedlo Ploskiej
Widok z podejścia na Sedlo Ploskiej w kierunku mocno rozczłonkowanego pasma Zvolenia
Pod Sedlem turystów jest więcej
Czubajki kanie - ponoć są tu od zawsze w wielkiej obfitości przez całe lato i jesień
Piękna Arnika górska
Sedlo Ploskiej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz