SKANDYNAWSKIM SZLAKIEM

Z KILKU  WĘDRÓWEK  PO  SKANDYNAWII   WSPOMNIENIA ...


WYCIECZKA  DO  SZWECKIEJ  KARLSKRONE 2008r


Karlskrone otoczone jest wysepkami szkierowymi. Jest ich tu całe mnóstwo i przybyszom z krajów bezwyspowych od razu puszczają wodze fantazji, o własnej wyspie na morzu - nie da się inaczej, to działa....

To miasto zbudowane na wyspach. W obrębie miasta jest ich 33, a w całym archipelagu ponad 1500 !  Główne miasto i port ze stocznią położone jest na wyspie Trossö. Wyspa Stumholmen do niedawna była zamknięta, ze względów wojskowych. Karlskronę w 1680 roku założył król szwedzki Karol XI. Sztokholm położony jest na północy Bałtyku i zimą często bywa skuty lodem, dlatego wybrano miejsce na południowym skrawku Szwecji. Karlskrona nie została nigdy zdobyta przez obce wojska. Jest tu silna baza wojskowa, o dziwo częściowo udostępniona dla turystów.                             U góry Kungsholmen na wyspie Aspö, a na dole  Drottnigskär na wyspie Tjurkö. Kiedyś pełniły rolę podobną do  gdańskiej Twierdzy Wisłoujście, broniły wejścia do portu od strony morza.

Port Karlskrone jest dobrze ukryty wewnątrz archipelagu.
Nabrzeże dla promów z Polski

Nabrzeże królewskie i kapitanat portu.


Dzielnica kolorowych domków. Mieszkali tu stoczniowcy. Domki podobno zbudowano z dębowych desek przeznaczonych do budowy okrętów - dlatego zachowały się w świetnym stanie, mimo upływu lat.


Port wojenny i opodal muzeum morskie
Okręt podwodny z okresu I Wojny Światowej


 Wysepki szkierowe sa tak urokliwe, że  chciałoby się przerwać podróż i "pomieszkać " na wysepce


 Port , część towarowa

 Twierdze karlskrone robią do dzis wrażenie
 Na pełnym morzu

 Nasz śliczny port Gdynia